Zlátenie

Zlátenie je dekoratívna technika nanášania veľmi tenkého zlatého povlaku na pevné povrchy ako sú kov (najčastejšie), drevo, porcelán alebo kameň. Metódy pozlátenia zahŕňajú ručné nanášanie a lepenie zvyčajne plátkového zlata, chemické pozlátenie a galvanické pokovovanie, posledné tiež nazývané pozlátenie.

História zlátenia

Hérodotos spomína, že Egypťania pozlátili drevo a kovy a veľa takýchto predmetov bolo aj vykopaných. Určité starogrécke sochy boli vyrobené zo zlata a slonoviny. Rozsiahle ozdobné pozlátenie sa použilo aj v stropných pokladniciach Propyleje. Plínius starší nás informuje, že prvé pozlátenie, ktoré sa v Ríme zaznamenalo, bolo po zničení Kartága, za cenzúry Luciusa Mummiusa, keď Rimania začali zlátiť stropy svojich chrámov a palácov. Pozlátenie kovov ohňom siaha prinajmenšom do 4. storočia pred naším letopočtom a poznali ho Plínius, Vitruvius a v ranom stredoveku Theophilus.

V Európe sa zlátili hlavne strieborné predmety, v Číne bronzové. Starí Číňania tiež vyvinuli zlátenie porcelánu, ktoré neskôr prevzali francúzski a ďalší európski hrnčiari. V súčasnosti sa zlátenie a pozlacovanie aplikuje na rôznorodé materiály. Zlátenie poznáme mechanické a chemické.

Techniky zlátenia

Mechanické zlátenie zahŕňa všetky operácie, pri ktorých sa pripravuje zlatý list, a procesy mechanického pripevňovania zlata k povrchom. Medzi tieto techniky patrí leštenie, vodné pozlátenie a olejové pozlátenie, ktoré používajú rezbári a zlatníci, maliari, kníhviazači a ďalší. Chemické pozlátenie zahŕňa procesy, pri ktorých je zlato chemicky nanášané na povrchy predmetov.

Proces zlátenia

Umelecký reštaurátor nanáša veľmi tenké plátky zlata na pripravený rám obrazu.